Νέα - Ανακοινώσεις

ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Ας  μη ξεχνάμε πως το πραγματικό μήνυμα των Χριστουγέννων δεν είναι άλλο από την Αγάπη, την Ταπεινότητα, την Αλληλεγγύη και τον Αλληλοσεβασμό στον συνάνθρωπό μας, και πρέπει να αποτελεί την πηγή ελπίδας για ένα καλύτερο αύριο.

Ας ανοίξουμε την καρδιά μας και ας προσφέρουμε φροντίδα και στήριξη στους συνανθρώπους μας που το έχουν ανάγκη.

Σε όλους εκείνους που θα γιορτάσουν τα φετινά Χριστούγεννα σε συνθήκες θλίψης, πόνου και μοναξιάς.

Ας επιβεβαιώσουμε και πάλι πως η κοινωνία μας διατηρεί μια ισχυρή παράδοση Αλληλεγγύης, βοηθώντας όσους μας χρειάζονται.

Παράλληλα ας αναλογιστούμε πως η έμπρακτη στήριξη προς τον συνάνθρωπο που έχει ανάγκη, αποτελεί καθήκον και υποχρέωσή μας καθ ‘ όλη τη διάρκεια του χρόνου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 129ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών και του 1ου Νηπιαγωγείου Αθηνών βρίσκονται σταθερά προσανατολισμένοι στις παραπάνω αξίες. Εξαντλήθηκαν τα αστεράκια του Make a Wish  και συγκεντρώθηκαν πολλά τρόφιμα για την υποστήριξη όλων εκείνων των συνανθρώπων μας που σιτίζονται από την κοινωνική κουζίνα «Ο άλλος Άνθρωπος».

Καλά Χριστούγεννα σε όλες και όλους!